Search news

Tuesday, August 17, 2021

78th Hume Fair & Rodeo Wrap Up


A big thank-you goes to everyone who attended and supported the Hume Fair & Rodeo this year and we’ll see you in ‘22!


Horseshoe Tournament
1st – James Rogers of Hume
2nd – Vernon McGraw – Nevada
3rd – Steven McSperitt – Rich Hill
I tried Trophy – Caleb Ogle – Milo, Mo.

Corn Hole Tournament
Kids – Division 15 & Under
1st – Isaac Irwin & Addi Metcalf
2nd – Bennett Irwin & Kamee Snider
3rd – Nate Harris & Karys Crawford
Adult Division 16 & over
1st – Bryce Lewis and Dakota Thornburg
2nd – Jay Rogers & Coltoin Rogers
3rd – David Troth & Darryl Maus

Washer Tournament
1st place Joe & Jeff
2nd place Kolby & Dakota
3rd – Sumo & Eric
Kid’s Entries
1st. place Hawks Grandkids
2nd place Blaklee & Qwinn Stigall
3rd place Best Boys

ATV’s
1st place – Kolby & Blake Steuck
2nd Beriah & Bryson Morrison & Gavin Conrad
3rd. Logan & Isaac Brooks

Cars
1st place Rodger Hensley 54 Chevy PU Flatbed
2nd place – Pat & Jerry Mellenbruch – 1966 Ford Mustang

Floats
1st place – Hume Alliance Ministry
2nd place – Citizens Bank
3rd place – Farmers Lumber

Miscellaneous
1st place – Madison the Bullfighter
2nd place – Laughlin Farms
3rd place – Rayburn Construction

Mounted entries
1st place – James Robert on Little Bit
2nd place – Shoe-N-R Horsemanship & Farrier
3rd place – Mary Clark riding J.R.

Horse Drawn Entries
1st place – Keeler Clark driving Dixie & Grandpa tagging along

Honorable Mention
Remembering Bob with children & grandchildren
Most Unusual – CR McKellips Rodeo

Baby Contest Winners
Girls – 0 – 3 months – 1st place - Lainey Fields 7 wks
Daughter of Joey & Brooke Fields
7 – 9 months
1st place - Jeopardy Jean Swarts Daughter of Kennedy & Larry Swartz
10- 12 months
1st place Samanth Jo Myers daughter of Kaylee & Philip Myers

13 to 15 months girls
1st place – Chloe Ann Olive daughter of Chandler & Mary Ann Olive
19 to 23 months
Tie for 1st place
Aunah Yarick daughter of Andy Yarick & Cheyenne Page
Finley Hough Daughter of Andrew & Taylor Hough
2nd place - Inez Easley
daughter of Erika Easley
3rd place
Julia Hinton
Daughter of Megan & Cameron Hinton
Boys
4 to 6 months
1st place -Colter Spencer – 6 months Son of Robbie & Emily Spencer
7 – 9 months
1 st place - Weston Brooks Son of Taylor Brooks
10-12 months
1st place – Isaiah Grady son of Mike Grady
13-15 months
1st place – Kannon Mcsperitt son of Steven & Stephanie McSperitt
16 to 18 months
1st place – Ridge Morrison son of Jordan & Taylor Morrison
19-23 Months
1st place – Ryatt Spencer son of Rhett & Haleigh Spencer
Swimsuit Winners
Girls
2 year olds
1st place – Lorinda Pruitt daughter of Eric & Katie Pruitt
2nd place – Aleesa Malcon daughter of Beverly Spencer
3rd place Joey Sears Daughter of Matthew & Kate Sears
3 year old girls
1st place – Oakley Austin daughter of Ryan & Hannah Austin
3 year olds 1st place – McKenna Fairbanks daughter of Jeff & Sarah Fairbanks
Swimsuit Winners – Boys
2 year olds
1st place Jamie Spencer son of Robbie & Emily Spencer
2nd place – Craytin Gander son of Ryan & Kayla Gander
3 year olds Gunner McDonald Son of Ricky & Sam McDonald
4 year olds 1st place – Reed Spencer son of Rhett & Haleigh Spencer
2nd place
Kace Myrick Son of Travis & Jessie

Pet Show
Best Trick – Mavis 1 yr old Lab – Paris Brooks
Best Dressed – Lily 1 yr old Westy – Chesney Kimbrough
Most Unusual – Honey 4 months old Lab – Clara Hemphill
Crowd Favorite – Angus 5 months old Lab – Tinley Hemphill
Judge’s Choice – Trig 2 year old Toy Aussie – Callie Ryser
Smallest Dog – Roxy 2 month old Dachshund – Ryland Austin
Furriest – Ruger 2 yr old Aussie – Hadley Whitten
Most Quiet Pet – Cowboy 5 yr old Cowboy Corgi – Kamee Snider
MC Favorite – Sky a Boarder Collie/Aussie – James Spencer
Best Pet/Owner look-a-like – Cooper – dog – Ean Gwinn
Largest Dog – J.D. one year old Corgi – Veronica Gwinn
Scariest – Pepper a Boa Python – Caden Cooke
Best Singer – Binji the cat – Baileigh Rogers
Oldest dog – shown by Dakota